Zaloguj Zarejestruj

Numizmatyka to pasja, która pozwala oderwać się na chwilę od galopującego świata poprzez kontakt ze starymi monetami z prawdziwą historią. Zamknij oczy i przenieś się w czasy średniowiecza czy „polski królewskiej”, czy też 123 lat zaborów, II RP a nawet PRL. Moneta to małe dzieło sztuki, z którym wiąże się szereg złożoności. Nie tak prosto było i jest bić monety. Pasjonaci odnajdują w numizmatyce nie tylko wątki historyczne, ale także ekonomiczne czy estetyczne.

Z małym kawałkiem metalu wiąże się przecież wiele elementów: ktoś musiał zaprojektować, ktoś zaaprobować, ktoś zlecić bicie, ktoś/coś - maszyna wybić (chociaż kiedyś w średniowieczu nie było maszyn do bicia monet) itd. 

Za czasów numizmatyki klasycznej, czyli średniowiecza i polski królewskiej wydawane były przywileje na bicie monet, które w tamtych czasach pełniły funkcje propagandowe.

Pewnie większości z Was kojarzy się firma Mennica Polska S.A. (nazywana jeszcze przez wielu, wierzcie nam naprawdę wielu obywateli naszego kraju Mennicą Państwową), którą od razu, wręcz bezwarunkowo zestawiacie z biciem monet, ale uwaga czy wiecie, że jeszcze kilkaset lat temu funkcjonowały mennice w takich miastach jak: Kraków, Toruń, Gdańsk, Elbląg, Olkusz, Poznań, Wilno, Ryga, Malbork, Bydgoszcz, Wschowa, Lublin, Złoty Stok, Oława, Brzeg, Kluczbork, Chojnów, Legnica, Wąsosz, Cieszyn, Skoczów, Krosno, Nysa, Oleśnica, Bierutów, Opole, Głogów, Wrocław, Racibórz, Żagań, Kłodzko, Bytom, Chojnice, Kołobrzeg, Kościan, Namysłów, Szczecin, Świdnica?

Przepraszamy, że nie w kolejności alfabetycznej, wyszło 38 miejscowości, ale lista nie jest zamknięta, chcieliśmy pokazać po  prostu skalę historii polskiego mennictwa. Jest ona ogromna i jest co zbierać. Zapraszamy Was w świat realnego obcowania z numizmatyką. Wprawdzie współcześnie też bite są monety, medale, nawet kolekcjonerskie w szlachetnych kruszcach, ale nie stanowią one dla nas głównego tematu biznesowego, co nie oznacza, że nie możemy Wam pomóc w ich zakupie lub zbyciu.

Zamiast akademickiego zakończenia.

Chcesz zaciekawić swojego potencjalnego pracodawcę ciekawym hobby? Chcesz zaszpanować wśród znajomych lub po prostu oderwać się od codziennych obowiązków i pędzącego życia? Wkrocz w świat numizmatyki! Pomożemy. To hobby nie tylko dla mężczyzn.