Zaloguj Zarejestruj

To już poważny temat, nie mówimy już tylko i wyłącznie o pasji, ale o zabezpieczeniu na starość, a tak naprawdę zabezpieczenie swojej rodziny, bliskich. Co zrobić aby moja kolekcja była w przyszłości coś warta? Co zrobić aby nie straciła na wartości? Jak odpowiednio przechowywać moje monety/banknoty?

Jest wiele pytań jakie możecie postawić, to tylko kilka przykładowych. Chcesz się dowiedzieć więcej, spotkać, porozmawiać, znaleźć odpowiednią drogę? Chętnie się z Tobą spotkamy i doradzimy jakie rozwiązanie jest dla Ciebie najwłaściwsze. 

Dziś, w tym miejscu, powiemy Wam jednak, że kolosalne znaczenie w utrzymaniu wartości monet czy banknotów mają stany zachowania i oczywiście stopień rzadkości. Odpowiednie zabezpieczenie i transparentność transakcji zapewnia grading („ojcem” gradingu był Amerykanin Wiliam Sheldon).

Wprawdzie grading oznacza, że utracona jest możliwość obcowania z walorem numizmatycznym, ponieważ dana moneta lub banknot jest hermetycznie zamknięty, ale nie zapominajcie, że znaleźliście się w dziale inwestycyjnym, a w inwestycjach długoterminowych nie ma miejsca na pomyłki.

Poniżej zamieszczamy dwa linki dzięki którym zapoznacie się ze skalą gradingową

monety:

www.ngccoin.com/coin-grading/grading-scale/

banknoty:

www.pmgnotes.com/paper-money-grading/grading-scale/

Oczywiście nie zmuszamy do „pakowania” wszystkich monet lub banknotów do „pudełek”, ale warto zastanowić się nad taką formą przechowywania walorów. Numizmaty zapakowane w slaby są także coraz popularniejsze w profesjonalnym obrocie handlowym firm numizmatycznych na całym świecie, ponieważ zapewniają pewność i płynność transakcyjną.